Dijital Pazarlama Dünyası

WordPress Eklentileri: Olmazsa Olmazlar

WordPress Eklentileri: Olmazsa Olmazlar

WordPress için kullanılması gereken en iyi eklentileri sizler için araştırdım. Her eklentinin kendine özgü amaçları var.

Bu yazımızda kullanma sebepleriniz ile birlikte olmazsa olmaz en iyi wordpress eklentilerini paylaşacağım.

Biliyorum ki wordpress tabanlı bir site kurdunuz ve eklenti konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Seo ayarları yapmak için, iletişim formu oluşturmak ve daha bir çok sebep için eklentiler mevcut. Fakat seçim yapmak kolay olmuyor. Konuyu uzatmadan hemen başlayalım.

Konuya girmeden önce, ilk defa site sahibi olanlara duyurum var. Sizler için bir yol haritası belirledim. Hemen şimdi https://dijitalpazarlamadunyasi.com/internet-sitesi-acmak adresini ziyaret et ve bilgi sahibi ol.

1-Wordpress Seo Eklentileri

wordpress seo eklentileri

Seo eklentileri sayesinde, kod bilgisi gerektirmeden gerekli ayarlamaları kolaylıkla yapabilirsiniz. WordPress için seo eklentisi kullanmak kesinlikle şart. Örneğin sitenizin meta açıklamalarını(meta description), google kayıtlarında ki görüntüsüne kadar ayarlamalar yapabilirsiniz.

Seo, yani arama motoru optimizasyonu, sitenizi google’da yükselten çalışmalar diyebiliriz. Bunun için wordpress’in kendi ayarlarıyla biraz oynamalıyız.

Yoast Seo Eklentisi

İnternet siteniz için seo ayarlamalarını kolay bir panelden yönetebileceğiniz Yoast Seo eklentisini kullanabilirsiniz.

Sitenize makale yazarkan cümle uzunlukları, paragraf satırları gibi seo etkenlerini kontrol ediyor. Bu sayede seo uyumlu içerikler hazırlayabilirsiniz. Seo uyumlu makale yazmak için https://dijitalpazarlamadunyasi.com/seo-uyumlu-makale/ adresinde sizler için geniş çaplı yazı yazdım.

Üstelik sosyal medya sitelerine sinyal gönderen meta etiket ayarlamalarını da yapıyor. Örneğin facebook ve twitter’da siteniz paylaşıldığında, önizleme ekranına çıkan resim ve açıklamarın gözükmesi gibi. Üstelik robots.txt, htaccess, noindex gibi özellikleri ayarlamanız mümkün.

Üstelik otomatik yapısal veri aracıda var. Google’ın son derece önem verdiği yapısal veri ayarlamalarını bu eklenti sayesinde yapabilirsiniz.

All İn Seo Eklentisi

Yine sitenizin meta etiketlerini, yani başlıklarını, açıklamalarını, özel sayfa açıklamalarını da düzenleyebilirsiniz. Robots.txt, belirli sayfalar için noindex(google kayıtlarına çıkartmamak) ve bir çok özelliği mevcut. Avantajı ise geçmişte hiç bir hata yapmamış olmasıdır.

Dezavantajı ise, sosyal medya ayarlamaları, google kayıtlarındaki görünüş düzenlemesi gibi özellikler zayıf. Bunlar için ya başka eklenti, ya da kodlama bilginiz olması gerekir. Seo eklentilerinden alternatif olarak kullanılabilen tercih edilendir. Ek eklentiler ile beraber kullanıldığında güzel bir performans sağlayabilir.

No Category Base Eklentisi

WordPress eklentilerine bir yenisini daha ekleyelim. Bu eklenti siteadiniz.com/category/kategoriadi bağlantısındaki “category” geçişini kaldırır.

Böylelikle kategori isimleri saf bir şekilde görünür. siteadi.com/dijital-pazarlama gibi. Böylelikle ilgili adresi arama motorları daha kolay anlayacaktır. Bu, seo bakımından ince bir detaydır. Yoast seo eklentisi kullanıyorsanız bu eklentiyi kullanmayın. Aksi taktirde hata vermektedir. Aynı ayarlama yoast seo eklentisinde mevcut.

2-Wordpress Optimizasyon Eklentileri

wordpress optimizasyon eklentileri

WordPress sitenizde optimizasyon eklentisi kullanmanız kesinlikle şart. Site içindeki kodların ve görsellerin sayfa yükleme hızını olumsuz yönde etkiliyor.

Bu eklentiler sayesinde kodlar tek satır haline dönüşerek optimize edilir. Görseller, gözle anlaşılmayacak derecede dosya boyutları düşürülür. Böylelikle sitenizde daha az veri saklar, sayfa yükleme hızınız artacaktır.

Smush Eklentisi

WordPress optimizasyon eklentisi denildiğinde smush en bilinendir. Wp sitenizi hızlandırma işlemi için resimlerinizi optimize etmeniz gerekiyor.

WordPress Smush eklentisi sayesinde sitenizdeki resimlerin kalitesini düşürmeden boyutlarını düşürebiliriz. Böylelikle disk alanı küçülmüş olacaktır. Sitenizin hızını büyük derecede düşürür ve google sizi sıralamada yükselterek ödüllendirir 😊 . Bu eklentiyi kesinlikle kullanmalısınız.

FV Gravatar Cache Eklentisi

WordPress yorumlarında, rastgele resim kullanır. Bu resimlerin boyutu her ne kadar küçük olsa da, yorum sayısı yüksek bir sayfada sorun çıkartacaktır. Rastgele resim yerine kopya resim kullanır, önbellekleme işlemi yapar. Bu eklenti sayesinde büyük bir sorun ortadan kalkacaktır.

W3 Total Cache Eklentisi

WordPress öndebellek temizleme eklentisi olarak işlem yapar. Bu eklenti sayesinde wordpress sitenizi hızlandırma işlemi yapabilirsiniz. Günde binlerce ziyaretçi alan bloglar da bu siteyi kullanmakta. Kullanımı oldukça basit.

Kurulum yaptıktan sonra performance > dashboard kısmında “empty all caches” butonuna tıklıyoruz. Böylelike önbellek temizleme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Wp Rocket Eklentisi

WordPress önbellekleme eklentisi olarak görev yapar. W3 Total Cache yetersiz kaldığında daha iyi bir performans için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Ücretli bir eklentidir fakat önbellek sorununuzu ortadan kaldırır. Ücreti ise bir site için yıllık 39 dolar.

3-Wordpress Güvenlik Eklentileri

wordpress güvenlik eklentileri

Güvenlik eklentileri sayesinde wordpress sitenize yapılabilecek saldırıya karşı önlem almış olursunuz.

Hiç bir eklenti veya siber güvenlik alanında uzman birisi %100 güvenlik sağlayamaz. Ancak sitenizin sağlığını yerinde tutmaya, daha kötü senaryolardan uzaklaşmasını sağlar. Kod bilgisi gerekmeden bu eklentileri kullanabilirsiniz.

Aksimet Anti Spam Eklentisi

WordPress spam yorumları engellemek için kullanabileceğimiz eklenti Aksimet’tir. Aksimet sayesinde sitemize gelecek spam yani yabancı-reklam yorumlarını otomatik olarak engelleyebiliriz.

Haberiniz olmadığı halde spam yorumları algılayıp, onaya düşürmeden engellemektedir. Böylelikle kalıcı olarak silmemize dahi gerek kalmayacaktır.

All İn Wp Security Eklentisi

WordPress güvenlik eklentileri arasında en yaygın olan eklentidir. Güvenlik önemleri almak için yapılan işlemleri çok kolay bir şekilde size sunar.

Aynı anda birden fazla kullanıcı girişleri, kullanıcı giriş saatlerini, güvenli olmayan dosyaların dizinlerini rahatlıkla engeller. Özellikle wordpress giriş sayfası, herkese açık olduğundan, bu sayfayı gizleyebilir. Yine de bu sayfa tespit edilse de, yukarıda belirtildiği gibi algoritmaları sayesinde zararlı giriş denemelerini anlayabilir.

Really Simple SSl Eklentisi

WordPress ssl kurulumu sonrası için bu eklentiye ihtiyacımız var. Google artık http sayfalarını güvenli olarak görmüyor. Üstelik tarayıcı Chrome, bu bağlantıya güvenli değil ibaresi vererek ziyaretçiyi korkutuyor.

Https bağlantısına, almış olduğumuz hosting firmasına ticket atarak geçebiliriz. Onlar işlemlerini hallettikten sonra google’da index aldığınız sayfalarınız http olduğu için yönlendirme yapmamız gerekiyor. Burada devreye eklenti giriyor. Yükledikten sonra ayarlar kısmından ssl kısmına gelerek, aşağıdaki seçenekleri işaretleyin.

 • Auto Replace mixed content
 • Enable javascript redirection to ssl
 • Enable wordpress 301 redirection to ssl

Artık eklentiniz tamamen düzgün bir şekilde çalışacaktır. Google’dan http bağlantılarına tıklayanlar https bağlantısına yönlenecektir. Zamanla google’daki http bağlantılarınız silinecektir.

4-Wordpress İletişim Eklentileri

wordpress iletişim eklentileri

İletişim sayfalarınıza form eklemek, insanların size ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. İletişim formlarını, yine kod bilgisi olmadan kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Contact Form 7 Eklentisi

Bu eklenti sayesinde wordpress iletişim formu oluşturabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan eklenti ayarlarına e-mail adresinizi ekliyorsunuz. Ardından size vereceği kısa kodu, olmasını istediğiniz yere ekliyorsunuz. İletişim formu doldurup gönderildiğinde size mail olarak geliyor.

WPForms Eklentisi

WordPress siteniz için alternatif form eklentisidir. Kullanımı oldukça kolay ve anlaşılır olan bu eklenti sayesinde iletişi formunuzu kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

WordPress sitemiz için gerekli olan eklentileri listeledim. Şİmdi sıra sizde 😊 . Sizinde önerdiğiniz, site sağlığına katkı sağlayacak eklentileri yorum kısmından bekliyorum. Kalın sağlıcakla.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  wm aracindan gördüm konuyu merhaba yeniden şimdi birde tema tavsiyeniz varsa alabilirmiyim

  1. DijitalPazarlamaci dedi ki:

   themeisle ‘ nin temaları gayet güzel ve kullanışlı. Deneyebilirsiniz.

 2. cihan dedi ki:

  Merhaba hocam wordpress video temasi ariyorum jannah var sanirim ampli hizli video thumblari cok buyuk olmayacak reklam alanlari olan veya olmayan guzel bi tema ariyorum oneriniz nedir,

  1. DijitalPazarlamaci dedi ki:

   Video teması hakkında fazla araştırmam yok fakat amp’siz güzel hızlar elde edebilirsin. Amp’li reklam ve içerik içinde fazla oynama yapamayabilirsin.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama