Dijital Pazarlama Dünyası

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden Pazarlama (Remarketing), en basit tanımıyla web siteniz veya mobil uygulamanızla etkileşimde bulunmuş kullanıcılara ulaşarak yapılan pazarlama türüdür. İngilizce karşılığı Remarketing’dir.

Yeniden pazarlama, satın alma potansiyeli olan ziyaretçileri müşteriye dönüşmesini sağlar. Google Remarketing en bilinen yöntemidir. Bir çok farklı biçimde özelleştirilebilir.

Örneğin site içerisinde en az 15 saniye süre geçirenler, “elbiseler” kategori sayfasını ziyaret edenler gibi. Zaten bu hepimizin başına gelmiştir. Bir ürün araştırması yaptığımızda başka sitelerde veya uygulamalarda o ürünün reklamlarının çıkması, bir örnektir.

Bu sistem, çerez(cookies) mantığı ile çalışır. Google ve Facebook, internet sitelerini ziyaret edenlerden bir takım bilgiler kaydeder.

remarketing nedir

Yeniden Hedefleme(Retargeting) ve Yeniden pazarlama (Remarketing) birbirlerine oldukça yakın terimlerdir. Hatta aynı işlevleri görüyor da denilebilir.

Gelin şimdi “Yötemleri nelerdir?”, “Nasıl yapılır?” gibi sorulara cevap verelim.

En Bilinen Yeniden Pazarlama Yöntemleri

 1. Google Ads(Adwords)
 2. Facebook Business Manager

Google Ads ve Facebook Business Manager ile nokta atışı yapabilirsiniz. Örneğin sadece X ürününe bakan kullanıcalara, “X ürününde %10 indirim!” sloganıyla reklam yayını yapabilirsiniz.

Google Ads Remarketing Nasıl Yapılır

Google Ads(Adwords) ile remarketing, küçük bir kod ile yapılır. Bu kodu sitenize eklediğinizde Google Ads, sitenize gelen kullanıcıların hareketlerini izleyebilecektir.

E-ticaret siteleri için elbiseler, ayakkabılar, x ürünü gibi özel her sayfa için, özel kod tanımlayabilirsiniz. Daha sonra Adwords panelinizden bu sayfalarda ki kullanıcıları özel bir havuzda kaydedebilirsiniz.

Reklam yayınlarken hedefleme olarak kaydettiğiniz bu kullanıcıları seçtiğinizde sadece o kullanıcılara reklamlar gözükecektir. Bu senaryo bir yeniden pazarlama örneğidir.

Google Ads (Adwords) ile Detaylı Remarketing kurulumu için https://dijitalpazarlamadunyasi.com/google-ads-yeniden-pazarlama-kurulumu/ içeriğimi okuyabilirsin.

Facebook Business Yeniden Pazarlama

Facebook’da yeniden pazarlama için Retargeting terimi de kullanılıyor. En başta da dediğimiz gibi iki terim çoğu alanda aynı işlevler için kullanılmakta.

İlk öncelikle bir Facebook Business Manager hesabı olması gerekiyor. Daha sonra yine google’da ki gibi sitenize kod ekleyerek yapabiliyorsunuz. Ancak Facebook, İnstagram’ı da satın aldığı için hedefleme işlemi çok geniş olabilir. Örneğin

 • Reklamını vermiş olduğunuz Facebook veya İnstagram Hikayesini 5 saniye izleyenler
 • Reklamını vermiş olduğunuz Facebook veya İnstagram Postunu beğenenler
 • İşletme hesabınıza mesaj atanlar
 • Elinizde bulunan e-mail, telefon veri tabanına ait ilişkili hesaplar

gibi sıralanabilir.

Facebook Yeniden pazarlama ile ilgili detaylı rehber içeriğini yakın zamanda sizlerle paylaşacağım.

Bu içerikte ki kafanıza takılan tüm soruları cevaplamak için yorum kısmında sizleri bekliyorum 🙂 .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mehmet Bartu dedi ki:

  Siteninin çok sıkı takipçisi oldum yakında tüm içerikleri okumayı bitireceğim

  1. Malik Can Balaban dedi ki:

   Teşekkürler 🙂 instagram hesabımızı da ziyaret edebilirsin 🙂

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama