Dijital Pazarlama Dünyası

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi iç SEO için kesinlikle yapılması gereken bir süreçtir. Bu süreci anahtar kelime aracı kullanarak hızlandırmaktayız.

Peki biz google’da aratılan kelimeleri nasıl bulacağız? Yazacağımız içeriğe ait anahtar kelimeler nedir? En çok tıklanan anahtar kelimeler nelerdir?

Konuyu temelden baz aldığımız için her terimi sizlere açıklamaya çalışacağım. Dijital pazarlama kolay bir iş değildir maalesef 🙂 .

1-Anahtar Kelime Nedir ?

Anahtar kelime farklı şekillerde anlatılabilir. Ziyaretçi kaynağınız olan kelime gruplarıdır. İçeriğinize, google sayesinde gelecek ziyaretçilerin yaptığı sorgudur. Sitenize google’da sıralama kazandıracağınız, organik trafik sağlayacağınız aramalardır.

Örnek vermek gerekirse “elmanın faydaları” başlığında içeriğimiz var. Örnek anahtar kelimelerimiz , “elma neye iyi gelir”, “elma yararları”, elma yemek zayıflatır mı” gibi sıralanabilir. Şimdi diyeceksiniz ki elmanın faydaları ile zayıflamak ne alaka? Şöyle açıklıyayım.

“Elmanın faydaları” ismindeki içeriğimizde, akıla gelebilecek tüm etkenler yazılmalı. Faydaları, yararları, zararları gibi soruların cevaplarında, genellikle insanlar, istedikleri şeyi arıyorlar. Zayıflatır mı? Kansere iyi gelir mi?Cilde iyi gelir mi? Ödem azaltır mı? gibi sorular 😊 . Dolayısıyla sitemizde bu tür anahtar kelimeleri geçirmemiz gerekir.

2-Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelime, içeriğimizin ilgili olduğu, içinde bulunduğu uzun kelime grupları olarak adlandırabiliriz.

Bunu belirlemek için google’ı kullanıcaz. Google’da arama yaptıktan sonra alt kısımdaki ilgili aramalar kısmı bize yardımcı olucak.

Not: Basit düşüneceğiz. Bizim düşündüğümüz değil, insanların ne düşündüğü önemli.

uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Resimde gördüğümüz gibi elma faydaları’na ait en çok aratılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulunmakta. Bunları bir yere not edelim ve içeriğimizde kullanmaya özen gösterelim.

Kendi ablamdan örnek veriyorum. O biraz internetten uzaktır. Ucuz bir ayakkabı bakıyordu. Aramasını şu şekilde yaptı: “bağcıklı en ucuz ayakkabı modelleri ve fiyatı nedir”. Verdiğim örnek tabiki de tartışılabilir fakat mantığı umarım anlamışsınızdır.

Anlatmak istediğim basit, uzun kuyruklu kelimeler türetmek. İnsanlar hala googledaki sitelerin google’a ait olduğunu sanıyorlar 😊

3-Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat edilecek bir çok nokta var. Genel olarak bilinen ise anahtar kelime aracı olan Google Ads. Eski adıyla Google Adwords. Fakat sadece bu yetersizdir. Anahtar kelime analizi yapabileceğimiz bir çok yöntem vardır.

Google Ads kullanımı çok kolaydır. Ancak ve ancak anahtar kelime analizi yaparken sadece buna takılı kalmamalıyız. Çünkü google, sadece benzer aramaları bize gösteriyor. O anahtar kelimelere ait içeriklere ziyaret almış, diğer anahtar kelimeleri göstermiyor. Kafanız karışmadan hemen Örnek  gösterelim.

İpucu: Google Adwords(Ads) Nedir Ne İşe Yarar

Ekranda gördüğümüz gibi,(reklam engelleyiciniz kapalıysa) “anahtar kelime analizi” kelimesinde, Google’ın bize önerdiği kelimeleri görüyoruz. Bu anahtar kelimeler benzer kelimeler. Tabi ki bunlarıda not etmeli, içeriğimizde bahsetmeliyiz. Fakat bizim asıl amacımız bu değil. Gelin daha derinlere inelim.

Rakip Siteleri İnceleyerek Anahtar Kelime Analizi

Rakip siteler sayesinde anahtar kelime analizini kolaylıkla yapabiliriz. Amacımız “anahtar kelime analizi” adındaki içeriğimizin ilgili olduğu konuları, kelime gruplarını belirlemektir.

Ek olarak, insanların sayfamıza başka hangi kelimeleri kullanarak ulaştı sorusuna cevap vermek denilebilir. Kafanızı karıştırmadan örnek verelim.

Yazımızında başlığı olan bu anahtar kelimeden yola çıkalım.

Ben bu içeriği yazmaya başlamadan önce, “anahtar kelime analizi” aramasını yaparak google’daki ilk 5 siteyi açtım. Daha sonra aklıma gelen, google ads’den bulduğum kelimeleride araştırdım. Örneğin “anahtar kelime analizi nasıl yapılır” araması yaptım ve yine ilk siteleri açtım.

Daha sonra tüm başlıkları, gözüme çarpan tüm kelimeleri not ettim.

wpmavi anahtar kelime analizi

En büyük rakibim olan wpmavi.com sitesini daha çok inceledim 🙂 .

Örneğin: google sıralaması, site içi seo, üst sıralarda yer almak, google organik trafiği arttırmak, google adwords gibi.

Bunu neden yaptım? Çünkü ilk sıralara gelmiş içerik genellikle kalitelidir. Google o siteleri kaliteli, kullanıcıya hitap ettiği için ilk sıralara almıştır.

Dolayısıyla o not ettiğimiz kelimeler, kullanıcıya hitap eden kelimelerdir. Kullanıcı gözünden, basit düşünmek lazım.

Bu yazımda rakip site anahtar kelime analizi nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Umarım yarar sağlamıştır. Yakın zamanlarda ileri seviye analiz için rehber hazırlayacağım. Kalın sağlıcakla.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Caprivan dedi ki:

    Ben en çok AdWords üzerinden yapılan analizi kullanıyorum. Makalede çok açık ve güzel bir anlatım yapmışsınız. Beğendim

  2. Ömer Avcı dedi ki:

    Oldukça ideal bir açıklama yapılmıştır. Tam kullanıcıların arayıp bulabilecekleri bir yazı olmuş.

  3. Ömer Avcı dedi ki:

    Makale oldukça öz bir şekilde anlatılmış. Gayet başarılı bir anlatım olmuş.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | Dijital Pazarlama'nın Merkezi