Dijital Pazarlama Dünyası

En Kaliteli ve Doğal Backlink Alma Yöntemleri

En Kaliteli ve Doğal Backlink Alma Yöntemleri

Backlink, SEO işlemlerinin en bilinendir. Sitenizi üst konumlarda organik şekilde yükseltmek için kaliteli backlink ihtiyacı gerekir. Backlink, bir siteden başka bir siteye verilen bağlantıya denir. Bir çok ücretsiz backlink yöntemi vardır.

Kaliteli backlink almak, sadece site değerleri yüksek sitelerden değil, hedef kitlenize hitap eden sitelerden de backlink almaktır.

Bu yazımızda doğal bir şekilde en etkili ve kaliteli backlink sahibi olabileceksiniz. Aşağıda sizin için görsel hazırladım. Biraz heyecanlandırabilir. Hadi başlayalım…

backlink yöntemleri

1- Sosyal Medya

Sosyal medya backlinkleri tüm firma ve markalar için çok değerlidir. Site sahipleri bizler içinde. Çünkü aslında biz de birer marka algısı oluşturmaya çalışıyoruz.

Sosyal medya sayesinde hem etkili bir backlink alma yöntemi, hem dolaylı yoldan kaliteli bir SEO, hem de mükemmel bir markalaşma işlemi yapabiliriz.

Artık insanlar herhangi bir alışveriş veya hizmet satın almadan önce ilgili sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Bu sayede bekledikleri güven sağlanıyor. Özellikle instagram kısmında.

İnstagram’da ki hesabınızı özenle yönetmelisiniz. Kullanıcılar ile yakın ilişki oluşturarak duygusal bağ kurmuş olacak ve markalaşmanın adımlarını atmış olacaksınız. Çeşitli soru etkinlikleri, sektörel mizahlar ile işe başlayabilirsiniz.

Profil kısmında site adresinizi paylaşarak fazla backlink almayabilirsiniz. Ya da 10.000 takipçiyi geçtiğinizde yukarı kaydırmalı hikayeye bağlantı koyarak. Peki nasıl dönüşüm alacağız?

Zamanla marka algısı oturacak ve kullanıcılar sizi kendilerine yakın görecekler. Sizi google’da özel olarak aratacaklar. Yada kısa bir alan adınız var ise direkt olarak sitenize ulaşacaklar. Hatta çeşitli platformlarda sektörünüz ile ilgili önerilerde sizin sitenizi paylaşacaklar. İşte organik backlink. Bingooo. Bunlar tam olarak istediğimiz senaryo.

Aslında yapılan tüm bu çalışmalar, birer marka gibi gözükme çabası. Google marka olmuş siteleri yüksek bir oranda öncelik sağlıyor.

Facebook ile de güzel dönüşümler alabilmek mümkün. Artık belirli oluşumların grup oluşturduğu ve +40 yaş kitlenin zaman geçirdiği platform haline geldi kendileri.

Hedef kitlenizin yoğun bulunduğu facebook gruplarına katılarak paylaşım yapabilirsiniz. Sizinle ilgili mevcut paylaşımlara yorum atarak kendinizi doğal backlink işlemi gibi gösterebilirsiniz.

Facebook kitlesi biraz araştırmayı, incelemeyi seven kitledir. Böylelikle insanlar sitenize geldiklerinde sizi inceleyecek, sitede zaman geçireceklerdir. Üstelik aynı sektörden bir çok marka veya şahıslar ile tanışarak beraber işler yapmanız da mümkün.

Son olarak Pinterest çok güzel backlink kaynaklardan biridir. Site değerleri oldukça yüksektir. Sitenizin gücüne güç katar.

Yoğun olarak kadın kullanıcılara hitap eden bu platform ile kadın kullanıcılara çok rahat ulaşabilirsiniz. Özellikle e-ticaret ve hizmet kısmında oldukça etkili dönüşüm alabilirsiniz.

2- Rakip Sitelerin Backlinkleri

rakip site backlink yöntemleri

Rakip sitelerinizin aldığı backlink kaynaklarından backlink alma işlemidir. Siteniz için can suyu niteliğinde kaliteli backlinkdir. Bu yöntem için bir araç kullanmanız gerekecektir.

https://ahrefs.com/tr/backlink-checker backlink analizi bağlantısına tıklayarak ilgili rakip siteyi analiz edebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu dahi işinize yarayabilir. Rekabeti yüksek sektörlerde bu tür araçların ücretli versiyonları gerekebilir. Ancak şimdilik ücretsiz versiyonu yeterli.

Gerekli analiz yaptıktan sonra bulduğunuz sitelerden kendi sitenize backlink almaya çalışın. Böylelikle onların aldığı kalitede backlink almak gibi işlemlerden kurtulacaksınız.

Rakiplerinizin aldığı backlink kaynakları ile backlink almak zor olabilir. Çünkü kendi siteleri olabilir. Bunun için paravan bloglarınızı kullanabilirsiniz. Daha sonra paravan bloglarınızdan merkez sitenize bağlantı verebilirsiniz. Paravan blog kavramını hemen aşağıda anlattım 🙂 .

3- Paravan Blog Ağları

kaliteli backlink kaynakları pbn

Paravan blog ağları, ingilizce adıyla private blog network (PBN), sitenizi destekleyeceğiniz ve backlink kaynağı olarak kullanacağınız bloglar olarak tanımlanabilir.

Bu siteler, holdinglerin açtığı paravan şirketler gibi gerçek kimliğinizden farklı şekilde oluşan sitelerdir. Tabi ki bu bloglar, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin ilgilendiği sektörlerde yada yükselmesini istediğiniz site ile aynı sektörde açılıyor. Merkez sitemiz gibi özenle içerikleri hazırlanıyor, backlink alınıyor.

Bu siteler, Google veya müşteri gözünde farklı-bağımsız site edasıyla açılıyor. Bir portal veya blog gibi yönetiliyor ve yeni kitleler oluşturuluyor. Belirli bir süre geçtiğinde (ortalama min. 3-6 ay) bu sitelerden merkez siteye bağlantı çıkışı (backlink) yada reklamlar yayınlanıyor.

Bu sayede açılan paravan bloglarda ki kitleleri merkez siteye yönlendiriyoruz. Hem ticari açıdan doğru bir hedef kitleyi kendimize çekiyor, hemde Google gözünde değerli ve “rakip site” mantığında ki siteden bağlantı çıkışı oluyor. Etkili ve kaliteli backlink hayırlı olsun 🙂 .

Rakip sitelerden alınan backlinkler altın değerindedir. Örneğin ticari hayatta aynı sektörde ki firmaların ortak işler yapması gibi.

4- Forum Siteleri

Forum siteleri sayesinde hedef kitlenize rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. En bilinen backlink yöntemleri arasındadır. Örneğin bebek ürünleri sattığınız bir e-ticaret siteniz var. Kadınların üye olduğu forum sitelerinde elbet bebek sahibi kullanıcılar olacaktır.

Bu forum sitelerine üye olarak yeni bir konu açabilir, ya da mevcut konulara yorum atabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kasıtlı şekilde backlink vermemek ve sadece ilgili konulara yorum atmak.

Bunun için uzun ve özenli yorumlar yazılabilir. Ya da iki farklı hesap açarak birinci hesap ile “uygun fiyata bebek ürünleri satan yerleri biliyor musunuz?” başlığında konu açın. Bir kaç yorum atılmasını bekleyin ve diğer hesabınız ile yorum atarak backlink verin.

Vereceğiniz bağlantılar nofollow etiketi de olsa, bağlantıya tıklayacak kullanıcı sayfalar arası gezecek, belki de alışveriş yapacaktır. Zaten bizim istediğimiz de bu 🙂 .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Seslidelice dedi ki:

  Merhaba Hocam teşekkür ederiz,biz yeni başlayanlar için gayet faydalı olmuş,devamını bekliyoruz

  1. Malik Can Balaban dedi ki:

   Ne demek.. Daha kaliteli ve “vay arkadaş…” diyeceğiniz bir içerik hazırlıyorum.. 1-2 Haftaya yayına alacağım 🙂

 2. Seslikat dedi ki:

  Bizlere Böle Bilgiler Verdiniz icin tşkler Hocam Emeginize Saglık

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama