Dijital Pazarlama Dünyası

Google Ads ile Yeniden Pazarlama Kurulumu

Google Ads ile Yeniden Pazarlama Kurulumu

Google ads, bilinen adıyla Google Adwords ile yeniden pazarlama(remarketing) kurulumu basit bir işlemdir.

Yeniden Pazarlama, bir web sayfası veya video’yu izleyen, ziyaret edenlere, daha sonradan ulaşılan, reklam gösteren pazarlama türü olarak tanımlanabilir.

Bir çok tanımı ve uygulama yolu vardır. Bu içeriğimiz de en basit haliyle Google adwords ile remarketing( yeniden pazarlama) kurulumunu açıkladık.

1-Google Ads ve Google Analytics Bağlantısı

Yeniden pazarlama kurulumu için ilk adım Google ads ve Google Analytics bağlantısını kurmaktır.

İlk olarak bir Google Ads hesabınızın olması gerekiyor. Eski google hesaplarında yeni bir hesap oluşturmanız gerek yok. Fakat yeni hesaplarda sizden hesap oluşturmanız istenebilir.

yeniden pazarlama kurulumu

Daha sonra yukarıdaki gibi Yönetici -> Google Ads Bağlantısı yolunu izleyerek, az önce oluşturduğunuz hesabı bağlayabilirsiniz.

2-Google Analytics Kitle Oluşturma

Bağlantıyı oluşturduktan sonraki en can alıcı noktaya geldik. Kitle oluşturmak. Bu aşamada bir çok strateji belirleyebilirsiniz.

Kitle oluşturmayı, bir havuza benzetebilirsiniz. Amaç, farklı havuzdaki insanlara farklı reklamlar, kampanyalar oluşturmaktır.

İlk olarak yeniden pazarlamayı etkinleştirmemiz ve tüm kullanıcılar adında kitle oluşturmamız isteniyor.

google ads yeniden pazarlama etkinleştirme

Bir sonraki kısımda tüm kullanıcılar adlı kitle oluşturalım. Özel bir ayarlama yok.

Daha sonra yine kitle sayfasında, Yeni Kitle -> Yeni Oluştur adımlarını izleyerek koşullu kitle oluşturacağız.

remarketing kurulumu

Yukarıda örnek bir kitle oluşturduk. Burada ki koşul 30 saniyeden fazla zaman geçiren kullanıcılar. Düşündüğümüz zaman bir çok rakibimiz, içerik ile alakasız kullanıcılar web sitemizi ziyaret edebilir. Hemen çıkan, sayfa gezmeyen gibi.

Bunu önlemek için zaman sınırı koydum. İşlem sayısını da 1’den büyük yapabilirdim. Yani en az 1 sayfa gezmiş kullanıcı. Hangisinin daha dönüşümlü olacağını tahmin edemiyorum.

Amacım tam olarak kitlemi daraltmak. İki farklı kitle ekleyerek, farklı kitlelere aynı reklam yayınlayıp dönüşüm testi yapabilirsiniz.

Oluştur butonuna tıkladıktan sonra yine bir ekran açıldı.

Burada üyelik süresi ve geçmişe bakma gün sayısı belirlemeniz istiyor. Üyelik süresi, kaydedilecek kitlenin kaç günlük olacağı anlamına geliyor. Google verileri 540 güne kadar saklayabiliyor. Ancak 540 gün içinde bir çok karar ve yönelimler değişebilir 🙂

30 Gün içinde web sayfama gelen, 30 saniye zaman geçiren kullanıcıları kitleme kaydetmek istedim. İlgili ayarları yaptım ve anlayacağım şekilde isim verdim.

yeniden pazarlama hedef kitle seçimi

Hedef ekle diyerek, ilk aşamada ki oluşturduğumuz Google Ads bağlantısında verdiğimiz isimdeki hesabı seçiyoruz. Artık kitle ile işim bitti 🙂 .

3-Google Ads Hedef Kitle Belirleme

İlgili reklam kampanya sayfasından Hedef Kitleler -> Hedef Kitle Ekle -> Gözat -> İşletmenizle etkileşimde bulunma biçimleri -> Web sitesini zayaret eden kullanıcılar yollarını izleyerek, az önce oluşturduğumuz kitlelere ulaşabiliriz.

google ads hedef kitle belirleme

Buradan istediğimiz kitleyi seçerek çeşitli reklamlar yayınlayabiliriz.

Kaynak: https://support.google.com/google-ads/answer/2454000?co=ADWORDS.IsAWNCustomer%3Dfalse&hl=tr

Umarım güzel bir yeniden pazarlama deneyimleri yaşayabilirsiniz. Takıldığınız tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama