Dijital Pazarlama Dünyası

Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords, yeni adıyla Google Ads, genel olarak arama istatistiklerini içeren, Google’a reklam verebileceğimiz bir internet reklamcılığı ağıdır. İçerisinde google kelime sorgularına dair bir çok bilgi bulunabilir. Örneğin aranma hacmi, demografik bilgiler gibi.

Google Ads ile Ne Yapabiliriz?

Google Ads ile internet sitenizin, ilgili google aramalarında, üst sırada olmasını sağlayabilirsiniz. Tıklama başı maliyet(TMB) mantığı ile çalışır. Her tıklama için ücretlendirme yapılır. Örneğin “dijital pazarlama” gibi. “dijital pazarlama” kelime öbeğini geçtiğimiz ay kaç kere arandığını öğrenebiliriz. Reklam vermek istiyorsak da, sadece istanbul bölgesindeki aramaları seçebiliriz.

Reklam verebiliriz

Çeşitli reklam modelleri ile kampanya başlatabilirsiniz. İster google aramalarında, ister ilgili web sitelerinde görsel olarak yayınlayabiliriz. Örneğin oyun şirketine sahipsiniz, oyun incelemeri içeren web sitesinde reklamlarınız gözükür. Düzenlediğimiz reklam modeline ve reklam bütçesine göre ayarlama yapabiliriz. İstersek teklif, istersek en yüksek rakamı vererek, birinci sıraya geçebiliriz.

Fikir Alabiliriz

Google Ads bunun dışında anahtar kelime planlayıcısı görevi yapar. Yani benzer aramalarıda bize gösterir. “dijital pazarlama firmaları” , “istanbul dijital pazarlama firmaları”, “istanbul güvenli dijital pazarlama firmaları” gibi. Aslında bize insanların ne yaptığını, ne aradıklarını gösteriyor.

google ads kullanımı

Web sitesi piyasasında bu gibi kelime öbeklerine anahtar kelime denir. Anahtar kelime bizim tıklanma almamız gereken, müşteri kaynağımız, ekmek teknemizdir 🙂 . Firma sahipleri bu aracı kullanarak reklam verebilir ve sitelerine gelen tıklamalar ile müşteri kazanabilirler.

Daha derinlere girmeden önce, teknik bilgilendirmede fayda var;

  • Site Ana Başlık
  • Başlık
  • Alt başlık
  • Paragraf, liste vb.

Google’da büyük gözüken kısım başlıktır. Alt başlık ve paragraf kısmı sonuçların açıklama kısmında gözükür. Ana başlık sitemizde her sayfanın sonunda gözükür. Aşağıdaki görselde daha net açıklamış olacağız.

google arama sonuç sayfası anlamları

Site sahipleri için bu çok gerekli ve mükemmel bir araç. Çünkü sadece tek anahtar kelime ile hit almak yetersiz kalır. Belirttiğimiz gibi, yazdığımız anahtar kelime ile ilgili yüzlerce benzer örnek öğrenebiliriz. Sitemizde kullanarak da yeni hit kaynağı kazandırmış oluruz.

Hemen örnek verelim. Reklam vermemiş “Moradam” başlığında bir işletme sitesi olduğunu düşünelim. “Dijital Pazarlama” aramasında bu siteyi gördük. Firma, internet sitesinin alt başlık ve/veya paragraflarında “Dijital Pazarlama” anahtar kelimesini geçirmiştir. Fakat başlığında sadece firma ismi vardır.Bunun gibi bir çok anahtar kelime geçiren internet sitesi güzel tıklanmalar kazanabilir.

Küçük bir seo çalışması yaptık aynı zamanda. Mevcut anahtar kelimemiz vardı. Anahtar kelime planlayıcısı’nı kullanarak, benzer anahtar kelimeler türettik. Daha sonra sitemizin içinde bunlardan bahsettik.

Dolayısıyla Google ads ile firmamızın, internet sitemizin ilgili olabilecek tüm  anahtar kelimelerine sahip olabiliriz.

Aynı zamanda içerik yazarken,  Google Ads sayesinde arama hacimlerini inceleyebilir, aranma hacmi düşük konuları erteleyebiliriz.

Rekabet seviyesi düşük-orta-yüksek olarak sınıflandırılır. Yeni bir siteniz var ise düşükten başlayarak devam edebilirsiniz.

google ads anahtar kelime planlayıcısı

Resimde görüldüğü gibi dijital pazarlama aramasında en üst sırada çıkmak istiyorsanız 4,05 kuruş ödemeniz gerekir.

Başka şekilde de kullanabiliriz. Örneğin herhangi bir işe atılacağız. Fakat yeterli müşteri kitlesi olduğundan emin değiliz. Google Ads ile ilgili sektöre ait aranma hacimlerini görerek bilgi sahibi olabiliriz.

Yazımızda Google Adwords Nedir Nasıl Kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarım sizleri bilgilendirmişizidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. umut rag dedi ki:

    bu işlem pinterestte vs işe yarıyormu kullanılırmı yani bilgiler için saolun

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama