Dijital Pazarlama Dünyası

Data-Vocabulary Şeması Kullanımdan Kalktı

Data-Vocabulary Şeması Kullanımdan Kalktı

Search Console’da data-vocabulary.org schema deprecated hatası alıyorsanız, fazla paniklemeyin. Google’ın güncellemesinden dolayı hatayı aldınız.

data-vocabulary.org , schema.org gibi Google ile işbirliği yapan işaretlenmiş veri şema sitesidir. SEO alanında yapısal veri anlamına da gelmektedir.

Yapısal Veri: Google arama sonuçlarında açıklama kısmında yer alan ekstra bilgilerdir. Örneğin bir Cafenin fiyat aralığı, müşteri puanları gibi. İlgili sayfa içerisine konulan şema kodları ile, google’a bunlar bildirilmiş oluyor.

Schema.org kullanımı arttığı için Google, 6 nisan 2020 tarihinden itibaren data-vocabulary.org kullanımını kaldıracağını açıkladı.

Bu güncelleme için resmi bir açıklama yaptı. 20 Ocak 2020 Tarihinden itibaren, data-vocabulary.org şemasına ait kod barındırılan sayfaların Search Console ekranınızda hata vereceğini belirtti.

Data-Vocabulary Hatası Nasıl Giderilir?

data-vocabulary hatası

Data-Vocabulary hatası çözümü basit bir şekilde giderilir. Gerekli yapısal veri kodlarının, kaldırılmasıyla hata giderilir. Bunun için tema veya script sahibinizin güncelleme yapması gerekir. İlk iş olarak tema sahibiniz ile iletişime geçin.

WordPress kullananlar için temalar güncelleme almadıysa, kullanılan SEO eklentilerinin güncellenmesiyle giderilebilir.

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2020/01/data-vocabulary.html

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama