Dijital Pazarlama Dünyası

Google 2020 Çekirdek Güncellemesi

Google 2020 Çekirdek Güncellemesi

Google, 2020 yılının ilk algoritma çekirdek güncellemesini ocak ayında attığı tweet ile doğruladı. Her yıl olduğu gibi çekirdek güncellemesi büyük dalgalanmaya sebep oldu.

Çekirdek algoritması en son eylül 2019 tarihinde Bert adında güncelleme ile yapılmıştı. Bert güncellemesinde “google en son ne zaman güncelleme yaptı” gibi cümle sorguları daha iyi hale getirilmişti.

Google 2019 Eylül güncellemesine https://dijitalpazarlamadunyasi.com/google-2019-eylul-guncellemesi-ve-ilk-degisiklikler/ bağlantısından ulaşabilirsin.

Şimdi ise 2020 Ocak Çekirdek Algoritması yayınlandı.

Neler Değişti?

1-Featured Snippet İçerikler

featured snippet

Featured Snippet’ta olan içerikler, yani sıfırıncı sıra olarak adlandırdığımız konumdaki içerikler, artık ilk sayfada olmayacak. Yani yukarıda ki wmaraci.com adresi, güncellemeden sonra gözükmeyecek. İlk belirtilerinde 2. sayfa 1. sıraya gelmişti, şu an hala değişiklikler devam ediyor.

Büyük bir hit kaybı yaşatacak bu değişiklik bir çok seo uzmanı tarafından tartışıldı.

2-Dış Bağlantılar(Backlink)

Bir çok platformdan aldığım bilgilerden ve yönettiğim web sitelerinden yola çıkarak, yaşanılan sıralama kayıplarının genel nedeni dış bağlantılar(backlink).

Jargon’da “Tanıtım yazısı çöplüğü” olarak adlandırdığımız, haber sitelerinden alınan backlinkler, bu güncellemeden sonra neredeyse ilk 100 sonuçlarından silindi. Bir çok siteye backlink vermiş sitelerden backlink almışsanız, aldığınız kelimelerde sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

Tabi ki de bu, domain otoriterine göre değişiklik gösterir. Google’ın sitenize verdiği değer olarak adlandıracağımız otoriterlik, sıralama kayıplarında size şans sağlayabilir.

3-Temizlik

Bu güncellemeyi bir tür temizlik gibi de düşünebiliriz. Eğer bu güncellemeden negatif etki aldıysanız, meraklanmayın. Ani sıralama değişiklikleri, her güncellemede meydana geliyor.

Ancak ilerleyen zamanlarda çekirdek güncellemesinden dolayı bu sıralama kaybı devam ederse, google bize şu benzetmeyi yapmış:

“Temel bir güncellemenin nasıl çalıştığını düşünmenin bir yolu, 2015 yılında en iyi 100 filmin bir listesini yaptığınızı hayal etmektir. Birkaç yıl sonra 2019’da listeyi yeniliyorsunuz. Doğal olarak değişecek. Daha önce hiç var olmayan bazı yeni ve harika filmler artık dahil olmaya aday olacak. Ayrıca bazı filmleri yeniden değerlendirebilir ve listede daha önce olduğundan daha yüksek bir yeri hak ettiklerini fark edebilirsiniz.”

Bize vermek istediği mesajı yorumlarsak; Sıralamada düşen filmler, zayıf oldukları için değil, onlardan daha iyileri oldukları için sıralamadan düştüler.

Sıralama Kayıplarına Öneriler

Eğer çekirdek güncellemesinden dolayı sıralama kaybınız var ise, sizin önününe geçen web sayfalarını analiz edin. Onlar sizden farklı ne yapmışlar? Sizin içeriğinizde olmayan ve onun içeriğinde olan ne var?Bu tarz soru ve benzerlerine cevap aramaya çalışın.

Her güncellemede olduğu gibi sıralama değişimleri yaşanır. Hak ettiğiniz sıralamaları kazanmanız dileğiyle 🙂 . Tüm soru ve önerileri yorum kısmından bekliyorum..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama