Dijital Pazarlama Dünyası

Youtuberlar Ne Kadar ve Nasıl Kazanıyor?

Youtuberlar Ne Kadar ve Nasıl Kazanıyor?

Youtuberlar ne kadar kazanıyor ve nası kazanıyor sorusunu hepimiz merak etmişizdir. Milyon liralar kazanıldığını duymuş olabiliriz. Fakat işler o kadar iyi ve kolay değil. Aşağıda detaylı açıklamaları yaptık.

Youtube bir sosyal ağ olarak nitelendirilen video paylaşım aracıdır. Şu anda insanlar özgürce video paylaşabilir ve youtubeden para kazanma konusuna adım atabilirler. Para kazanmak için, video aralarına, video başlangıcına, video sağına reklam konulabiliyor.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor ?

Tamamen ortalama rakamlarla cevaplayacak olursak, youtuberler 1 milyon izlenmeye ortalama 700-1.500 TL kazanmaktadır. En çok kazanan youtuberlar arasında Enes Batur, Danla Biliç, Berkcan Güven, Kafalar bulunmakta…

Youtube kaç izlenmeye para veriyor değil, kaç etkileşime para veriyor sorusu daha doğru. Video içeriğiniz ne ise o kadar az-çok para kazanabilirsiniz. Olaya reklam veren firmalar gözünden bakalım. Çikolata firması olarak bir çikolata satışına reklam olarak ortalama 0.001 kuruş ayırabiliriz. Fakat araba firması olduğumuzu düşünürsek, bir araba satışı için ayıracağımız reklam ücreti oldukça artacaktır.

O yüzden youtube dan ne kadar para kazanılır sorusu çok açıktır. 1 milyon izlenme ile 500 TL ‘de kazanabilirsiniz, 1.500 TL de. Kazançlar tamamen sektöre göre değişir.

Youtube Nasıl Para Kazanıyor ?

youtube para kazanma

Youtuberlar, google adsense sayesinde para kazanıyor. Google Adsense, firmalardan reklam alıyor ve yayıncılarda paylaşıyor. Belirli bir oran youtube’a , belirli bir oran kanal sahiplerine kalıyor. Güzel bir yapay zekaya sahiptir. Bir reklama tıklama, ve sonrası işlemleri takip edebilir. Örneğin;

 • İzlediğiniz videoya nasıl ulaştığınızı
 • Reklama tıkladıktan sonra fareniz ile ne yaptığınızı, gittiğiniz sayfada neler yaptığınızı
 • Bilgisayar kullanımınızdan ve daha önceki arama geçmişlerinizden yaşınızı
 • Arama geçmişine bağlı olarak ne iş ile uğraştığınızı

gibi bir sürü bilgiye sahip olabilir. Dolayısıyla google size, sizin ihtiyacınız olacak reklamları gösterir. Örneğin bebek bezi araması yaptıysanız sizi evli, 25-30 yaşlarında yetişkin kategorisine sokar ve artık yetişkin, bebek ürünlerin reklamlarını görmeye başlarsınız. Hatta size 3-4 yıl sonra kreş reklamları dahi gösterebilir 🙂 .

5-10 yaş arası izleyici olduğunu ve oyuncak reklamı yayınlandığını varsayalım. Çocuk bilinçsiz bir şekilde reklama tıklar ve hemen annesinden youtube geri dönmesini ister. Bu döngü için, yani tıklama sonrası hareket için, reklam veren firma düşük bir bütçe öder. Çünkü sadece ürününü tanıtmıştır.

Ancak  20-40 yaş arası izleyici olduğunu ve x model araba incelemesi izlediğinizi varsayalım. Videodaki X Model arabanın reklamına tıklayıp, test sürüşü için form dolduralım. İşte bingo. Bu tıklama sonrası hareket, yani test sürüşü, araba firması için bir nimettir. Bu reklam için 10larca TL ödeyebilir. Tek tıklamadan bahsediyorum. 😊

Youtuber Kazançları

Youtuber kazançları ve youtube tıklanma ücreti değişkenlik gösterebilir.Diğer başka yöntem markalar ile birebir anlaşma, sponsorluk.

Youtuberlar google adsense ile uğraşmadan artık birebir markalar ile görüşüyorlar. Örneğin X ürünümüzü giyin, y mağazamızdan alışveriş yapın ve videoda gösterin. Sizin için ayırdığımız bütçe x TL. Zaten dikkat ederseniz artık tüm youtube videolarında youtuberlar marka giysi ve ayakkabılarını ön plana çıkarma peşindeler.

Türk Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor ?

Türk youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusuna cevap verelim. Net olarak söyleyebilirim ki türkiye’de ki en büyük 10 kanaldan herhangi biri, bu tür sponsor tekliflerinden +10.000 Tl kazanabilirler. Adsense reklamlarını hesaba katarsak ve videoları minimum 1 milyon izlendiğini farz edelim. 1 videodan 10-15 bin tl kazanabilirler. Ancak muhasebe giderleri, vergiler, kameraman ücretleri ve video içi giderlerini çıkartırsak ellerinde kalan ücret 7-10 bin tl arası değişebilir.

Enes Batur

Enes batur youtuber üzerinden kaç para kazanıyor, ne kadar kazanıyor sorularını hepimiz merak etmişizdir. Kendisi en çok izlenen youtube kanalları arasında. Net olarak bir rakam olmasada, izlenmelerinden yola çıkacak olursak 1 milyon başına 1.000 TL civarları kazanıyor diyebiliriz. Tabi bu sadece Google Adsense sayesinde.

Danla Biliç

Kadın youtuberlar arasına giren Danla Biliç, minimum 50 bin tl para kazanabilir. Makyaj youtuberları kategorisineki Danla Biliç hem marka sponsorluklarından, hem de kendi oluşturduğu marka sayesinde youtube üzerinden para kazanıyor.

Orkun Işıtmak

Sponsorlar ve oluşturduğu marka sayesinde Orkun Işıtmak, youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun temsilcisi halinde. Orkun Işıtmak oldukça eski bir youtuber. Restoran karşılaştırmaları, çevresi sayesinde gidersiz videoları ile güzel paralar kazanmaktadır. Kazandığı para aylık ortalama 30 Bin TL.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Cihatnet dedi ki:

  Youtuber’luk çağımızın yeni mesleği. Gelecek vaad eden bir söktör. Çünkü insanlar televizyonda yayınlananları izlemek zorunda, seçme hakkı kısıtlı oysa youtube’da binlerce kanal var. İstediğin saatte, beğendiğin bir kanalı aç izle, beğenmediğin zaman başka bir kanalı izle… Lakin, işin diğer yüzü para kazanmakta kolay değil. Telifler hakları, zaman, çaba ve dahada önemlisi insanların ilgisini çekebilecek konular bulmakta zor.

 2. Burak dedi ki:

  Maalesef Dünyada milyarlarca yıl varken böyle bir çağa denk geldik. İnsanları aptallaştırdığını düşündüğüm bu dönemde vicdani olarak kabullenemediğim şekilde maddi-manevi işlerin yürüdüğünü düşünsemde çağ’a ayak uydurmanında bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.

  Her ne kadar eleştirel bi’ dille kendimi ifade etsem de açtığın konunun faydasını belirtmeden geçemeyeğim.Gerçekten her şeyin göründüğü kadar kolay olmadığı ve önemli ipuçlarının fayda getireceğini hissettiren bir bilgi paylaşımı yapmışsınız kutlarım.

 3. berna dedi ki:

  inanılmaz youtuberler bukadar kazaniyorlarmiydi aklimda buna göre çok soru vardı cevaplarını sizin sayenizde buldum

 4. Büşra dedi ki:

  Teknoloji çağındayız ve bu gençler birşeyler üretip karşılığını bekliyorlar sosyal mecralarda para kazanmak aslında çok kolay artık…

 5. Pınar dedi ki:

  Uzun zamandır youtube dünyasına girmek istiyordum. Hem eğlenmek hem de para kazanmak için. Ama nedir ne değildir, ne kadar para kazanılır bilemedim. Kendime rehber edineceğim bir bilgi sayfası aramıştım ki çok iyi denk geldi. Hem kimlerin ne işler yaparak nasıl kazandıklarına kadar yazılması bu sektör hakkında daha da görüş açımı genişletti. Ben henüz yeni olduğum için büyük bir hedefim yok. Ama gördüğüm kadarıyla normal bir içerik görüntülenmesi bile 600.000. Yani denildiği gibi düzenli videolar atarak hem gelişmek hem de geliştirmek mümkün. Youtube da bile youtubedan para kazanma videoları bile bile bana bu makale kadar yardımcı olmadı. Dijital pazarlama dünyasını zaten takip ediyordum. Buradan öğrendiğim şeyler gerçekten hem doğru hem de anlaşılır. Kim yazdıysa ellerine sağlık valla.

 6. Betül dedi ki:

  Youtuber olmak kolay ama başarılı youtuber olmak zor.Televizyon izleme oranlarını bence geriye bıraktılar. Başarılı olan paraya para demiyor .

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama