Dijital Pazarlama Dünyası

Veri Nedir? Bilgi Nedir?

Veri Nedir? Bilgi Nedir?

Yazımızda sanal dünyanın temellerini oluşturan veri ve veriyi yorumladığımız bilgiyi anlatacağız.

Öncelikle konuyu en derinden inceleyelim.Bilgisayarımız da şu anda okuduğunuz yazıları, siz okuyabildiğiniz ve yorumlayabildiğiniz için anlamlı hale geliyor.Fakat bilgisayar için değil.

Bilgisayar için bu yazılar harfler rakamlar birer veri.Hatta bilgisayar dilinde sayı kavramı yok, yan yana gelmiş rakam var.Merhaba yazısını bilgisayar merhaba diye de okuyabilir mer h a ba diye de.Veriler anlamsızdır.Verileri yorumlarız ve bize bilgiyi verir.Veri ile bilgi arasındaki fark işte budur.

Veri anlamsızdır. Örneğin “Fırat” kelimesi isim, nehir veya şirket ismi olabilir. “Fırat Nehri” dendiğinde anlamlı hale gelir ve nehir olduğunu anlamış oluruz. Bilgi ise biraz karışık. Hemen detaylara gidelim.

Bilgi’nin ingilizce karşılığı “information” dur. “informatin” ‘ın türkçe karşılığı enformasyon yali bilgilendirme, haberleşme gibi açıklanabilir. Yabancı kaynaklar, daha doğrusu bilişim sektöründeki global kaynaklar, bilgiyi şu şekilde açıklıyor:

Anlamlı veri şu anda sizin için enformasyondur. Siz anlamlı veriyi başka birisine enforme ederseniz, yani kullanırsanız, o bilgi olur. Örneğin “Fırat Nehri” benim için bilgi, çünkü size anlatıyorum, kullanıyorum. Ancak sizin için enformedir. Çünkü sadece okuyorsunuz. Gelin şimdi Veri ve bilginin nasıl kullanıldığına bakalım.

Veri ve Bilgi Nasıl Kullanılabilir?

Her kurumsal firmanın müşterilerini, kaynaklarını, grafiklerini tuttuğu bir veri tabanı vardır.Örneğin x bankasına kayıtlı kartımızdan bebek bezi için alışveriş yaptık.Bankanın veri tabanında x isimli müşteri y markalı ürünü z marketinden alışveriş yapmıştır ibaresi kayıt edilir.Artık bankanın hakkımızda sahip olabileceği bilgiler:

  • Bebek sahibi kullanıcı
  • Yetişkin kullanıcı
  • z market kalitesine göre düşük&büyük bütçeli kullanıcı
  • 4-5 yıl sonra çocuğunu kreşe yazdırma olasılığı olan kullanıcı

Görmüş olduğunuz gibi bankaya verilen veri ile birkaç bilgi oluşturduk.Güzel bir hedef kitle belirlemesi yaptık aynı zamanda.

Veri nedir, bilgi nedir yazımızı toparlayalım.Veri yorumlayamadığımız, işlenmemiş sayı,harf veya karakterlerdir.Bilgi ise verinin yorumlanmış, işlenmiş halidir.Tıpkı yukarıda yaptığımız gibi.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama