Dijital Pazarlama Dünyası

İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde internet sitesi açarak para kazanma düşünecleri herkesin dilinde. Üstelik bir site açalım paylaşaım para kazanalım diyenlerde var 😊 .

Arkadaşlar maalesef işler öyle olmuyor. Bu yazımızda internet üzerinden site açarak para kazanma ve blog yazarak para kazanma gibi konuların gözükmeyen kısmından bahsedeceğiz.

İlk İş Karar Vermek

Ne yapacağınıza karar verin. Web sitesi kurarken sürekli içerik girilecek mi? Yoksa hizmet satışı sitesi mi olacak? Bu gibi soruların cevabı bizim için önemli. Yolun en başında internet sitesi kurarken kullanacağımız alt yapıyı, bu sorunun cevabı verecektir. Çünkü kullanım amacına göre bir çok seçenek mevcut.

İsminizi Belirleyin

İnternet sitesi kurmak bir marka yaratmaya benzer. Markanıza isim bulmak göründüğü kadar kolay değildir. Alan adı, yani isminizin(dijitalpazarlamadunyasi.com) ,kullanılabilir olması lazım.

Markanıza ait alan adı daha önce satın alınmış olabilir. Sahibine ulaşıp uzlaşılabilir, ya da yeni bir isim arayabilirsiniz. Üstelik isminiz akılda kalıcı, sade ve telafuzu kolay olmalı.

İpucu: Marka Oluştururken İsim Belirlemek

Logo İşini Hafife Almayın

logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler

Logo, markanızın yüzüdür. Dijital kimliğinizi yansıtır. Logo yapmadan veya ücretli bir şekilde tasarlamadan önce bilmeniz gereknler var.

Mesela her renk bir anlam çağrıştırıyor. Yeşil tonları para, doğa, sağlık gibi konuları ele alıyor. Sarı rengi insanda mutluluk, pozitiflik katıyor.

İpucu: Logo Tasarımında Bilinmesi Gerekenler

Hosting Özelliklerine Dİkkat Edin

İnternet sitesi açmak için hosting paketi satın almalıyız. Hosting dediğimiz kavram sitemizdeki tüm bilgilerin tutulacağı yüksek donanımlı bilgisayarlardır.

Barındırma firmaları fiyatları gereksiz pahalı yapabiliyor. Paket satın almadan önce firmayı araştıralım. Forumlarda ve diğer sitelerde fazla şikayeti olabilir. Fazla diyorum çünkü her firmanın şikayeti olabiliyor. Fakat bizim alacağımız hizmet, düşük özelliklerde olacağı için sorun yaşamamız düşük olasılıktır.

İlk defa site açıyorsak en düşük hosting paketi işimze yarayabilir. İlerleyen zamanlarda fiyat farkı ekleyerek paket arttırabilir.

İpucu: İnternet Siteniz İçin Hangi Özelliklerde Hosting Almalısınız?

Özgün Olun

Arkadaşlar ne iş yapıyorsanız yapın bu her şeyde geçerlidir. İsterseniz dükkan açın, istereniz youtuber olun. Çalıştığımız şirkette dahi özgün olmak fark yaratır. Yapılmayanı yapın. Diyeceksiniz ki çalanlar da kazanıyor. Kazanıyor ama nereye kadar? Elbet bir yerde tıkanacaklar. Yapacağınız iş mevcut ise, siz en iyisini yapın.

Hatta mevcut bir fikri yapacaksanız, şanslısınız. Hata yapmaya gerek kalmadan, rakibinizi izleyebilirsiniz. Eksiklerini belirleyip, insanların aradığı şeyi daha rahat belirleyebilirsiniz. Fakat içeriklerinizin kesinlikle özgün olması gerekiyor.Sitenize yazacağınız her kelimeyi siz bulacaksınız. Neden mi? Hit kaynağımız google sizi izliyor çünkü 😊 .

Google’ın amacı kullanıcılara en uygun sonucu göstermek. Dolayısıyla kopya içerikleri üst sıralara çıkarmıyor. Sizin sitelerinizi geziyor. Sizin sitenize gelen bağlantıları anlayabiliyor. Sitenizde geçirilen süreyi hesaplayabiliyor.

Düzenli ve Kaliteli İçerik Girişi Yapın

düzenli ve kaliteli içerik girişi

İçeriklerinizi düzenli bir şekilde girmeye çalışın. Google sizin sitenizi izlediği için ona düzenli olduğunuzu, ilgili olduğunuzu göstermeniz gerek.

Örneğin yazı yazdığınız günlerin arası eşit olmalı. Örneğin iki günde bir, 1 günde bir gibi. Kesinlikle 1 hafta içerik girmeyip tek günde 2-3 adet içerik girişi yapmayın. Ya düzenli, ya hiç 😊 .

Dolayısıyla internet sitenizi aktif hale getirmeden önce hazırlık yapmalısınız. Makale yazmaya 1 ay öncesinden başlayın. Makalelerinizi arşivleyin ve site aktif hale geldiğinde günlere bölün.

Anahtar kelime analizini mutlaka yapın. Makale yazmadan önce yazacağınız kelimeleri araştırın. Google Ads sayesinde aranma hacimlerini ve rekabet durumlarını öğrenin. Makale yazmaya, düşük rekabetli kelimelerden başlayın.

İpucu: Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Makale yazarken rakip siteleri incelemek profesyonel bir yöntemdir. Rakip siteleri inceleyerek hem daha fazla bilgi sahibi olabilir, hemde anahtar kelime sayımızı arttırabiliriz.

İpucu: Temel Seviye Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyayı Unutmayın

Web siteleri için sosyal medya kullanımı google için büyük bir etkendir. Google, sosyal medya sitelerinden gelen paylaşımları farkediyor.

Sitenizde sosyal medya hesaplarınızın adreslerini kesinlikle yerleştirin. Facebook, twitter ve instagram hesaplarınızı düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Sosyal medyadan kazanacağınız takipçiler ile, yeni içerikleri paylaşarak ziyaretçi sağlayabiliriz.

Bu rehber niteliğindeki yazımızda internet sitesi kurmak isteyen, para kazanmak isteyenler için yol göstermeye çalıştık. Blog yazarak bir yerlere gelmek isteyen her web site sahibi bu gibi etkenleri es geçmiyor. Umarım sizlere yarar sağlamışızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | Dijitalin en derinlerine doğru.