Dijital Pazarlama Dünyası

İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde internet sitesi açarak para kazanma düşünecleri herkesin dilinde. Üstelik bir site açalım paylaşaım para kazanalım diyenlerde var 😊 .

Arkadaşlar maalesef işler öyle olmuyor. Bu yazımızda internet üzerinden site açarak para kazanma ve blog yazarak para kazanma gibi konuların gözükmeyen kısmından bahsedeceğiz.

Verilen Kararlar

site açmadan önce karar vermek

Ne yapacağınıza karar verin. Web sitesi kurarken sürekli içerik girilecek mi? Yoksa hizmet satışı sitesi mi olacak? Bu gibi soruların cevabı bizim için önemli. Yolun en başında internet sitesi kurarken kullanacağımız alt yapıyı, bu sorunun cevabı verecektir. Çünkü kullanım amacına göre bir çok seçenek mevcut.

İsminizi Belirleyin

İnternet sitesi kurmak bir marka yaratmaya benzer. Markanıza isim bulmak göründüğü kadar kolay değildir. Alan adı, yani isminizin(dijitalpazarlamadunyasi.com) ,kullanılabilir olması lazım.

Markanıza ait alan adı daha önce satın alınmış olabilir. Sahibine ulaşıp uzlaşılabilir, ya da yeni bir isim arayabilirsiniz. Üstelik isminiz akılda kalıcı, sade ve telafuzu kolay olmalı. Marka oluştururken püf noktaları öğrenmek için https://dijitalpazarlamadunyasi.com/marka-olustururken-isim-belirlemek/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Logo İşini Hafife Almayın

Logo, markanızın yüzüdür. Dijital kimliğinizi yansıtır. Logo yapmadan veya ücretli bir şekilde tasarlamadan önce bilmeniz gerekenler var.

Mesela her renk bir anlam çağrıştırıyor. Yeşil tonları para, doğa, sağlık gibi konuları ele alıyor. Sarı rengi insanda mutluluk, pozitiflik katıyor.

İpucu: Logo Tasarımında Bilinmesi Gerekenler

Planlı Hareket

internet sitesi açmadna önce planlı hareket etmek

Sitenizi açmadan önce önünüzdeki minimum 1 ay için hazırlık yapın. İçerikler, sosyal medya görselleri gibi. Üstelik alacağınız hosting özelliği ve firma, site hızınızı ve yapılacak işlemleri etkileyebilir.

Joker Kart Sosyal Medya

Web siteleri için sosyal medya kullanımı google için büyük bir etkendir. Google, sosyal medya sitelerinden gelen paylaşımları farkediyor.

Sitenizde sosyal medya hesaplarınızın adreslerini kesinlikle yerleştirin. Facebook, twitter ve instagram hesaplarınızı düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Site aktif olmadan, görseller yayınlayın, takaipçi kazanın. Siteyi açmadan kullanıcı kazanmaya çalışın. Sosyal medyadan kazanacağınız takipçiler ile, yeni içerikleri paylaşarak ziyaretçi sağlayabiliriz.

Herhangi bir güncelleme, sitenize yapılan negatif çalışmalar ile google’da sıralama kaybedebilirsiniz. Böylelikle hit kaybı yaşayacaksınız. Bu durumda joker kartınız olan sosyal medya ile, hit kaybınızı kapatabilirsiniz.

İçerik Kral’dır, Süreklilik Kraliçe!

Bu söz profesyonel bir çok kişi tarafından kullanılır. İçeriklerinizi kaliteli hazırlayın, düzenli bir şekilde girmeye çalışın. Google sizin sitenizi izlediği için ona düzenli olduğunuzu, ilgili olduğunuzu göstermeniz gerek.

Örneğin yazı yazdığınız günlerin arası eşit olabilir. Örneğin iki günde bir, 1 günde bir gibi. Rakip sitelerinizi inceleyin. Onlar içeriklerini ne sıklıkla üretiyorlar? Onlar gibi, veya daha fazla yazmaya çalışın.

Dolayısıyla internet sitenizi aktif hale getirmeden önce hazırlık yapmalısınız. Makale yazmaya 1 ay öncesinden başlayın. Makalelerinizi arşivleyin ve site aktif hale geldiğinde günlere bölün.

Siteniz Kimlere Emanet?

İnternet sitesi açmak için hosting paketi satın almalıyız. Hosting dediğimiz kavram sitemizdeki tüm bilgilerin tutulacağı yüksek donanımlı bilgisayarlardır.

Barındırma firmaları fiyatları gereksiz pahalı yapabiliyor. Paket satın almadan önce firmayı araştıralım. Forumlarda ve diğer sitelerde fazla şikayeti olabilir. Fazla diyorum çünkü her firmanın şikayeti olabiliyor. Fakat bizim alacağımız hizmet, düşük özelliklerde olacağı için sorun yaşamamız düşük olasılıktır.

Yaşayabileceğimiz olası sorunlar ise şöyle:

 • Site hızında yavaşlama
 • Destek birimine ulaşamama
 • Güvenlik

İlk defa site açıyorsak en düşük hosting paketi işimze yarayabilir. İlerleyen zamanlarda fiyat farkı ekleyerek paket arttırabilir.

İpucu: İnternet Siteniz İçin Hangi Özelliklerde Hosting Almalısınız?

Püf Noktalar

site açmadan önce püf nokta

Her insan site açabilir. Yazılım bilgisi olsa veya olmasa da, bir şekilde sitesini tasarlayabilir. Makale satın alarak içerik oluşturabilir, ücretli reklam verebilir. Fakat herkes strateji oluşturamaz, oluşturmaz.

Sitemizi yönetirken dikkat etmemiz gerek bir çok püf nokta var. İçeriklerimizin özgün olması, makale yazarken seo uyumlu olması, anahtar kelime analizi gibi. Gelin detaylara gidelim.

Taklitler Aslını Yüceltir!

Sevgili okurlar, çalıştığımız şirkette dahi özgün olmak fark yaratır. Yapılmayanı yapın. Taklit iş yapanlar kazanıyor, evet. Kazanıyor ama nereye kadar? Elbet bir yerde tıkanacaklar. Yada daha iyisini yapmak zorundalar. Yapacağınız iş mevcut ise, siz en iyisini yapın.

Hatta mevcut bir fikri yapacaksanız, şanslısınız. Hata yapmaya gerek kalmadan, rakibinizi izleyebilirsiniz. Eksiklerini belirleyip, insanların aradığı şeyi daha rahat belirleyebilirsiniz. Fakat içeriklerinizin kesinlikle özgün olması gerekiyor.Sitenize yazacağınız her kelimeyi siz bulacaksınız. Neden mi? Hit kaynağımız google sizi izliyor çünkü 😊 .

Tamamen özgün olmak yetmiyor. Hazırlayacağınız makale veya içerik, seo uyumlu ve kullanıcı odaklı olması gerekiyor. Biraz daha açmak gerekirse, içerikler kullanıcıyı sıkmamalı. Uzun satırlı paragraflar kullanılmamalı. Seo uyumlu makale yazımı, titizlik ve sabır isteyen bir iştir.

Google’ın amacı kullanıcılara en uygun sonucu göstermek. Dolayısıyla kopya içerikleri üst sıralara çıkarmıyor. Sizin sitelerinizi geziyor. Sizin sitenize gelen bağlantıları anlayabiliyor. Sitenizde geçirilen süreyi hesaplayabiliyor.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizini mutlaka yapın. Makale yazmadan önce yazacağınız kelimeleri araştırın. Rakip siteleri inceleyin. Detaylı şekilde anahtar kelime analizi yapımını https://dijitalpazarlamadunyasi.com/anahtar-kelime-analizi/ sayfasında anlattım. İnceleyebilirsiniz. Google Ads sayesinde aranma hacimlerini ve rekabet durumlarını öğrenebilirsiniz.

Makale yazmaya, düşük rekabetli kelimelerden başlayın. Google Ads kullanımı bilmiyorsanız, https://dijitalpazarlamadunyasi.com/google-adwords/ sayfasından yardım alabilirsiniz.

Bu rehber niteliğindeki yazımızda internet sitesi kurmak isteyen, para kazanmak isteyenler için yol göstermeye çalıştık. Blog yazarak bir yerlere gelmek isteyen her web site sahibi bu gibi etkenleri es geçmiyor. Umarım sizlere yarar sağlamışızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yasin Karabat dedi ki:

  film sitesi açmayı planlıyordum yararlı bilgiler için saolun dikkate alacağım

 2. Süleyman basir özkaya dedi ki:

  Aslında bunu uzun zamandır arıyorum bir türlü bulamadım denk geldiğim iyi oldu.
  Teşekkürler 👍

  1. hasan dedi ki:

   merhaba google reklam desteği almak istiyorum yardımcı olabilcek birisi varmı

 3. Serhat ekin dedi ki:

  Ne zaman kendime bir site acmayi dusunuyordum ama nasil kuracagimi bir turlu bulamdim bu siteyi buldum site kurmak bugune kismetmis

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama