Dijital Pazarlama Dünyası

Yayın Yapacak Markalar İçin YouTube’un Markalaşmadaki Önemi

Yayın Yapacak Markalar İçin YouTube’un Markalaşmadaki Önemi

2005 yılında kurulmuş olan YouTube, son 5 yılda kurularak büyük bir yükselişe geçip diğer markaların yerini alan birçok firmanın aksine ilerlemesini ve popülerliğini her geçen gün artırıyor.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin açıklamış olduğu rakamlara göre devasa bir dijital platform olan YouTube’u her ay 1.5 milyar insan kullanıyor. Bu rakama gizli kullanıcılar da eklenirse YouTube dünyasının ne kadar geniş olduğunu idrak etmek daha kolay olabilir.

Dolayısıyla kendini geliştirmeyi hedefleyen bir markanın YouTube’u kullanarak yayın yapması son derece önem kazanıyor. Peki, Youtube’da yayın yapmak markalara ne katıyor? Markaların Youtube Rekabeti Nasıl ilerliyor?

YouTube’da Yayın Yapmak Markaların Daha Planlı Olmasını Sağlıyor

Markaların YouTube’da yayın yapması için özenli bir hazırlık süreci yapması ve bu süreci adım adım planlaması gerekiyor. Yayınlanacak içeriğin markanın hedefine doğrudan işaret etmesi, YouTube’da yayın yapmakla amaçlanan noktanın belirlenmesi gerekiyor.

Eğer yapılacak olan yayın, süreklilik içeren bir format yayını olacaksa düzenli olarak sürecin tekrar etmesine de dikkat ediliyor.

YouTube’da yayınlanan içeriklerde bir diğer amaç da izleyicilerin yayın içeriğinden keyif alması, hem yayın sırasında hem de sonrasında içeriğe daha çok izleyicinin çekilmesi amaçlanıyor. Dolayısıyla yapılan yayının gerilim, etkileşim, dinamizm, ortak deneyim gibi yaklaşımlardan beslenerek izleyicilerin ilgisini çekmesine odaklanılıyor.

Tüm bu stratejiler markaların büyüme ve kendini geliştirme sürecinde daha planlı, dikkatli ve istikrarlı olmasına yardımcı oluyor.

YouTube’da Yapılan Yayınlar Geniş Kitlelere Ulaşmaya Yardımcı Oluyor

Markalaşma sürecinde firmaların projelerini, çalışma şekillerini ve amaçlarını izleyiciye, müşteriye, kısacası hedef kitleye ulaştırması büyük önem taşıyor.

Sosyal medyanın ve teknolojinin gücü kullanılmadığında ulaşılabilecek potansiyel kitle oldukça sınırlıyken, YouTube, yapılan yayınlar sayesinde milyonlarca, hatta milyarlarca kişiye markaların kendini tanıtabilmesine olanak tanıyor.

Markanın sadece YouTube’daki yayınlarla kolay bir şekilde reklamını yapabilmesi bir yana, sadece bilgisayardan değil, her saatte ve her yerden, akıllı bir telefon aracılığıyla tüm yayın sürecini gerçekleştirme ve yönetmesi de teknolojiye ayak uydurma ve anı yakalama noktasında dikkat çekiyor.

Markalar YouTube Yayınlarının Etkilerini Hemen Analiz Edebiliyor

markalar ve reklam analizi

Bir markanın yürütmüş olduğu reklam çalışması ve projelerinin hedef kitle tarafından nasıl bir tepkiyle karşılandığını öğrenmesi gerekmekte. Gerçek hayatta bu, uzun bir süreç gerektiriyor. Ancak YouTube üzerinde yayın yapan bir marka yayın esnasında bile gerçek zamanlı analizler yaparak izleyicilerin tepkisini ölçebiliyor.

Yayın sonrasında sunulan toplam izlenme süresi, abone sayısında artış gibi bilgilerle markaya ait kanalın ne kadar büyüme gösterdiği öğrenilebilir.

Maksimum eş zamanlı izleyici sayısı ve toplam izleyen sayısı ile yayınların hangi kısmının daha çok ilgi çektiği, ya da yayınların hangi gün ve saatte daha ilgiyle takip edildiği öğrenilebilir. YouTube’un izleyicilere dair demografik verileri de sunması, hedef kitlenin büyütülmesi açısından markalara önemli bir kolaylık sunuyor.

Sonuç olarak, kendini geliştirmeyi ve Dijital Pazarlama çağına ayak uydurmayı hedefleyen her marka için, adını duyurma, ilgi çekme ve büyüme noktasında YouTube’da yayın yapmak çok büyük önem taşıyor.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama