Dijital Pazarlama Dünyası

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, herhangi bir ürün veya hizmetin dijital ortamlarda pazarlanması olayıdır. Dijital Pazarlama SEO, GDN, sosyal medya, e-mail, push notification gibi teknikler ile yapılabilir.

Günümüzde yeni yeni yaygınlaşan Dijital Pazarlama sektörü, oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Geleneksek ticaretin E-ticarete dönüşmesi, rakip sayısını gittikçe arttırıyor. Dolayısıyla ürün veya hizmetin internet ortamında pazarlanması için bir çok dijital pazarlama tekniği oluşmuş durumda.

Dijital Pazarlama Teknikleri

SEO (Search Engine Optimization)

seo nedir

SEO, Search Engine Optimization’un baş harflerinden oluşmuş, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bir ürün veya hizmetin, arama motorlarının organik sonuçlarında üst sıralarda gözükmesi için yapılan çalışmalara SEO çalışması denir. Dijital Pazarlama’nın temellerini oluşturmaktadır.

SEO, anlık bir işlem veya ayarlama değildir. SEO işlemleri yapan internet sayfalarının, takip edilmesi, uzman veya danışman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Oluşabilecek herhangi bir negatif sinyallerde alınması gereken önemlerin alınması, internet sayfaları için minimum zarara uğraması demektir.

Bu konu ile ilgili araçları, bilgileri, haberleri ve güncellemeleri yayınladığımız SEO sayfasına https://dijitalpazarlamadunyasi.com/seo/ sayesinde ulaşabilirsin. İçeriye girdiğinde çıkmak istemeyeceğini biliyoruz 🙂 .

Gelişen teknolojide, arama motorlarıda kendilerini sürekli geliştiriyor. Sektör temsilcisi google, arama sonuçlarındaki algoritmasını her geçen gün güncellemekte. Dolayısıyla SEO tekniği takip ve teknik analiz gerektiren bir süreçtir.

Görüntülü Reklam Ağı (GDN)-(PPC)

Ürün veya hizmetlerinizi görüntülü reklam aracılığıyla gösterilen çalışmalaradır. Tıklama başı maliyet (PPC) olarak da bilinir. Marka bilinirliğini arttıran etkili yöntemlerdendir. Örneğin herhangi bir sitede veya uygulamada gördüğünüz kare, diktörtgen şeklindeki reklamlar gibi. Bu pazarlama tekniğinin en etkili yöntemi yeniden pazarlama (remarketing)’dir. Web sayfasına tıklayan kullanıcılar kayıt edilir ve başka web sayfalarında ilgili siteye ait reklamlar görür.

Google Ads (Adwords) , görüntülü reklam ağı için en çok tercih edilen platformdur. Geniş web sitesi ağı sayesinde binlerce sitede reklam verebilirsiniz.

Arama (Search) Reklam Ağı

Arama sorgularında ilk 4 sıraya ücretli bir şekilde gözükme işlemidir. İlgili aranan kelimeye özel reklam verebilir, bu kelime arandığında ilk sırada gözükebilirsiniz. SEO’nun ücretli bir halidir. Fakat bu tekniği kullanmak için sadece ücret yeterli olmayabilir. Genellikle eğitim, hizmet veya e-ticaret sektöründe oldukça kullanılan bu yöntem sayesinde hedef kitlenize tam olarak erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya ortamlarında ürün veya hizmetlerinizin tanıtıldığı, pazarlandığı yöntemdir. En etkili ve bilinen yöntemi instagram’dır. İnternet sitenize eklenen küçük bir kod ile, sitenize giren kullanıcıları instagram ve diğer instagram’ın ortak platformlarında reklamızı gösterebilirsiniz.

Hedef kitle seçimi olarak oldukça yaygın ve etkili bir havuza sahip olan instagram-facebook ortaklığı ile dönüşümü yüksek reklamlar verilebilir. Özellikle kullanıcı davranış analizi konusunda uzman olan facebook sayesinde demografik, yaş, cinsiyet gibi özelliklerde nokta atışı yapabilirsiniz.

E-mail Pazarlama

Eski zamanlara göre popülerliği azalan, ama hala etkin bir şekilde kullanılan dijital pazarlama tekniğidir. İlgili e-mail hesaplarına dikkat çekici tasarımlar ile gönderilen maillerdir. Müşterilere özellikle etkinlik, indirim tarzı sinyaller gönderilir.

E-mail pazarlama yöntemi tabi ki de günümüz çağınada uyarlanmıştır. Gmail, hotmail, yandex gibi ücretsiz mail hizmeti sunan platformlarda, e-mail hesaplarınıza da reklamlar düşecektir.

İçerik Pazarlama

Marka bilinirliği açısından etkili hale gelmiştir. Kampanyanızın blog, haber, forum, video gibi platformlarda yayınlanmasıdır. Günümüz Dijital pazarlama trendinde en etkili yöntemlerden biri video paylaşım siteleri gözüküyor.

Özellikle youtube ve instagram platformlarında yapılan kampanyalar oldukça trend durumda. Bu kampanyayı kullanmış markalara Nike, Adidas, Lacoste, MediaMarkt gibi bir çok büyük firmayı örnek gösterebiliriz.

Push Notification

Türkçe çevirisi Push bildirimidir. Kullanıcılara gönderilen bildirimler olarak özetleyebiliriz. İlgili siteye bildirim göndermesi için izin vermiş veya cihazına bir app (uygulama) indirmiş kullanıcılara gönderilen bildirimlerdir. Remarketing ( Yeniden Pazarlama)’ nın en güzel yöntemlerinden biridir. Özellikle e-ticaret sitelerinde indirim ve kampanyaların haberlerini bildirim olarak atılması, kullanıcıya en basit şekilde ulaşılan yoldur.

Dijital Pazarlama’yı Kimler Kullanmalıdır?

kimler dijital pazarlama kullanmalıdır

Dijital pazarlamayı günümüz her kobi, işletme, hizmet veren kurum veya kuruluşlar kullanmalıdır. Bir sıva ustası, tasarımcı, işletme sahibi, hatta öğrenci, yapacağı meslek için zemin hazırlamalı, dijital kimliğini oluşturmalıdır.

İnternet sitesine kullanıcıyı getirmek veya sosyal medya hesabını takip ettirmek, her zaman müşteri kazandırmayabilir. Bu durumda devreye dijital pazarlama giriyor. En etkili ve en düşük maliyet ile dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıları takip etmek, sitede ne kadar vakit geçirdiklerini, hangi sayfalarını gezdiklerini öğrenmek çok basit. Dijital pazarlama ile ilgili içeriklerimizi https://dijitalpazarlamadunyasi.com/dijital-pazarlama/ bağlantısına giderek okuyabilirsiniz. Google araçları, internet sitesi kurma gibi bir çok rehber niteliğinde bilgi mevcut.

Dijital pazarlamayı anlatmaya, tekniklerini ve kimlerin kullanması gerektiğini açıklamaya çalıştık. İnternet sitemizde buna benzer bir çok bilgi ve yardımcı rehber niteliğinde içerik bulunmaktadır. Kategori haline ayrılmış içeriklere göz atabilirsiniz. Sevgiler…a

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | Dijital Pazarlama'nın Merkezi