Dijital Pazarlama Dünyası

Dijital Pazarlama Nedir? ( Detaylı Anlatım)

Dijital Pazarlama Nedir? ( Detaylı Anlatım)

Dijital Pazarlama(digital marketing), herhangi bir ürün veya hizmetin dijital ortamlarda pazarlanması işlemleridir. Dijital Pazarlama SEO, GDN, sosyal medya, e-mail, push notification gibi teknikler ile yapılabilir.

Sektörün yeni yeni yaygınlaşmasıyla Dijital Pazarlama nedir? Teknikleri nelerdir? Kimler kullanılmalı gibi sorular sorulmakta. Çeşitli teknikler ve stratejilere sahip olan bu sektörü aşağıda detaylı şekilde açıkladık.

Dijital Pazarlama Teknikleri

1-Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

seo nedir

Arama Motoru Optimizasyonu, web sayfalarının arama motorlarının organik sonuçlarında üst sıralarda gözükmesi için yapılan çalışmalardır.

Anlık bir işlem değildir. Arama motorları sürekli gelişmektedir. Oluşabilecek herhangi negatif sinyallerde alınması gereken önemler, sıralama kaybınızı azaltır.

Dolayısıyla Arama Motoru Optimizasyonu takip ve teknik analiz gerektiren bir süreçtir.

2-Görüntülü Reklam Ağı (GDN)-(PPC)

Ürün veya hizmetlerinizi görüntülü reklam aracılığıyla gösterilen çalışmalaradır. Tıklama başı maliyet (PPC) olarak da bilinir. Marka bilinirliğini arttıran etkili yöntemlerdendir.

Örneğin herhangi bir sitede veya uygulamada gördüğünüz kare, diktörtgen şeklindeki reklamlar gibi. Bu pazarlama tekniğinin en etkili yöntemi yeniden pazarlama (remarketing)’dir. Web sayfasına tıklayan kullanıcılar kayıt edilir. Tıklamış olduğunuz web sayfasının reklamları, başka sitelerde karşınıza çıkar.

3-Arama (Search) Reklam Ağı

Arama sorgularında ilk 4 sıraya ücretli bir şekilde gözükme işlemidir. İlgili aranan kelimeye özel reklam verebilir, bu kelime arandığında ilk sırada gözükebilirsiniz.

SEO’nun ücretli bir halidir aslında. Fakat bu tekniği kullanmak için sadece ücret yeterli olmayabilir. Reklamlarınızın onaylanması gerekir.

4-Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya ortamlarında ürün veya hizmetlerinizin tanıtıldığı, pazarlandığı yöntemdir. Hedef kitle seçiminde oldukça yaygın ve etkili bir havuza sahip olan instagram-facebook ortaklığı ile, dönüşümü yüksek reklamlar verilebilir.

Özellikle kullanıcı davranış analizi konusunda önde gelen tekniktir. Demografik, yaş, cinsiyet gibi özelliklerde nokta atışı yapabilirsiniz.

5-E-mail Pazarlama

Eski zamanlara göre popülerliği azalan, ama hala etkili bir şekilde kullanılan dijital pazarlama tekniğidir. İlgili e-mail hesaplarına dikkat çekici tasarımlar ile gönderilen maillerdir. Müşterilere özellikle etkinlik, indirim tarzı sinyaller gönderilir.

E-mail pazarlama yöntemi tabi ki de günümüz çağına da uyarlanmıştır. Gmail, hotmail, yandex gibi ücretsiz mail hizmeti sunan platformlarda, e-mail hesaplarınıza da reklamlar düşecektir.

6-İçerik Pazarlama

Marka bilinirliği açısından etkili hale gelmiştir. Kampanyanızın blog, haber, forum, video gibi platformlarda yayınlanmasıdır. Günümüz Dijital pazarlama trendinde en etkili yöntemlerden biri video paylaşım siteleri gözüküyor.

Özellikle youtube ve instagram platformlarında yapılan kampanyalar oldukça trend durumda. Bu kampanyayı kullanmış markalara Nike, Adidas, Lacoste, MediaMarkt gibi bir çok büyük firmayı örnek gösterebiliriz.

7-Push Notification

Türkçe çevirisi Push bildirimidir. Kullanıcılara gönderilen bildirimler olarak özetleyebiliriz. İlgili siteye bildirim göndermesi için izin vermiş veya telefonuna uygulama indirmiş kullanıcılara gönderilen bildirimlerdir.

Remarketing ( Yeniden Pazarlama)’ nın en güzel yöntemlerinden biridir. Özellikle e-ticaret sitelerinde indirim ve kampanyaların haberlerini bildirim olarak atılması, kullanıcıya en basit şekilde ulaşılan yoldur.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama alanında bir strateji geliştirmek, aslında kitlenizi tanımaya benzer. Bu stratejileri Google Ads ve Facebook(İnstagram) ile uygulayabilirsiniz.

Hedef kitlenizde ki hangi tür kullanıcılar alışveriş yapıyorlar? Hangi kaynaktan gelen kullanıcılar daha fazla alışveriş yapıyor? Gibi soruların cevabını bulmamız, bizim için güzel bir dijital pazarlama stratejisi olabilir.

  • Arama Yapan Kullanıcılar: Bu kullanıcılar alışveriş yapmaya en yakın insanlar olabiliyor. Google Analytics aracılığıyla, sitenizde arama yapan kullanıcıları bir havuza atayabilir, daha sonra yeniden pazarlama tekniği uygulayabilirsiniz.
  • Trafik Kaynağına Göre Kullanıcılar: Bazı kaynaklar, google’dan gelen kullanıcılara göre daha fazla dönüşüm sağlayabiliyor.Bunlara örnek, ilgili sektöre ait oluşmuş platformlar, forum siteleri diyebiliriz. Bu platformları belirleyerek, bir kitle havuzuna kaydedin. Daha sonra yeniden pazarlama ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital pazarlama, onlarca araç sayesinde, analiz ve strateji uygulayarak yapılır. Dijital pazarlama uzmanı, bir çok gerekli araçları kullanmayı bilen, sektör içerisinde deneyimli kişilerdir. Bu uzmanlığın malesef ki herhangi bir okulu yoktur. Tamamen deneme yanılma yöntemleriyle öğrenilir.

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler, web sitesi oluşturarak deneme yanılma yöntemiyle kendilerini geliştirebilirler. Aynı zamanda bir ajans’ta stajyer olarak çalışabilirler.

Dijital Pazarlama Avantajları

Dijital pazarlama’nın en önemli özelliği, hızlı dönüşüm takibi ve derin analizler yapabiliyor olmasıdır. Geleneksel pazarlamaya göre çok daha avantajlıdır. Kısaca özetleyecek olursak;

  • Düşük Maliyet
  • Özel-Hassas Hedef Kitle Belirleyebilme
  • Kitle Analizi
  • Yüksek Dönüşüm
  • Hızlı Sonuçlar
  • Kolay-Hızlı Ölçümleme

Dijital Pazarlama’yı Kimler Kullanmalıdır?

kimler dijital pazarlama kullanmalıdır

Dijital pazarlamayı günümüz her kobi, işletme, hizmet veren kurum veya kuruluşlar kullanmalıdır. Bir sıva ustası, tasarımcı, işletme sahibi, hatta öğrenci, yapacağı meslek için zemin hazırlamalı, dijital kimliğini oluşturmalıdır.

İnternet sitesine kullanıcıyı getirmek veya sosyal medya hesabını takip ettirmek, her zaman müşteri kazandırmayabilir.

Kullanıcıları takip etmek, sitede ne kadar vakit geçirdiklerini, hangi sayfalarını gezdiklerini öğrenmek çok basit. Dijital pazarlama ile ilgili içeriklerimizi https://dijitalpazarlamadunyasi.com/dijital-pazarlama/ bağlantısına giderek okuyabilirsiniz.

Dijital pazarlamayı anlatmaya, tekniklerini, stratejilerini ve kimlerin kullanması gerektiğini açıklamaya çalıştık. İnternet sitemizde buna benzer bir çok bilgi ve yardımcı rehber niteliğinde içerik bulunmaktadır. Kategori haline ayrılmış içeriklere göz atabilirsiniz. Sevgiler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

dijitalpazarlamadunyasi.com 2019 | 360 Derece Dijital Pazarlama